- Hvad er enhedsprisen?
- Vælg enheder
- Prisvisning
- Kvalitetsforskelle
- Hvordan beregnes det?
- eksempler
- Eksempel 1
- Eksempel 2
- Referencer
Den enhedspris på en vare er omkostningerne for en enkelt måleenhed af varen, som sælges i større eller mindre mængde end den enkelte enhed. Prisen for et bestemt antal enheder på en vare divideres med antallet af enheder til at finde enhedsprisen for den vare.
Enheder kan være individuelle genstande, såsom cookies i en kasse, eller de kan være vægtede mængder, såsom gram eller kilogram. For eksempel at finde enhedsprisen for 12 ounces suppe, hvis pris er $ 2,40, dividerer $ 2,40 med 12 ounces for at få enhedsprisen på suppe, hvilket ville være $ 0,20 pr. Ounce.
Kilde: pexels.com
Ofte ønsker du at bestemme, hvilken af to givne varer der er et "bedste køb." I sådanne tilfælde findes enhedsprisen for hver vare, og derefter sammenlignes enhedspriserne. Varen med den laveste enhedspris betragtes som det "bedste køb."
Det er normalt placeret på hylden under produktet. Hyldemærket viser den samlede pris på varen og enhedsprisen for fødevaren.
Hvad er enhedsprisen?
Enhedsprisen hjælper forbrugerne med at sammenligne priserne på emballerede produkter, når disse produkter ikke sælges i lige store mængder. Du kan se på varerne på hylden i et fælles supermarked, og du vil se, at hver enkelt vises til en bestemt pris.
Denne pris gælder dog for hele pakken, hvilket kan gøre det vanskeligt at sammenligne forskellige størrelser af de samme produkter.
Enhedsprisen fortæller købere, hvor meget de betaler for hver enhed i pakken, hvilket giver dem mulighed for at sammenligne æbler med æbler.
Vælg enheder
Enheden, som en købmand vælger som basis for enhedsprisen, afhænger af, hvordan produktet emballeres og sælges.
Hvis det sælges efter vægt, siger retningslinjerne, at købmanden kan bruge gram, kilogram eller 100 g enheder.
Hvis der sælges med tørt volumen, skal du bruge liter eller 100 ml enheder. Når der sælges med flydende volumen, bruges kvart, gallon, liter eller 100 ml enheder.
Hvis det sælges efter område, f.eks. Stof eller græs, skal du bruge kvadratmeter, kvadratmeter, kvadratmeter eller kvadratcentimeter.
Hvis produktet sælges med antallet, er enheden hver enkelt vare i pakken.
Uanset hvilke enheder forhandleren vælger, skal priserne vises i ensartede enheder for lignende produkter. En butik bør ikke prise appelsinsaft i gallon, men æblejuice i liter.
Prisvisning
Enhedspriser, der er større end en dollar, skal kun identificeres til den nærmeste øre. For eksempel ville en 20-kg pose med hundefoder, der sælges for $ 26,79, have en visningsenhedspris på $ 1,34 pr. Kg, selvom den faktiske pris pr. Kg er $ 1.3395.
For enhedspriser mindre end en dollar tillader retningslinjerne forhandlere at vise enhedspriser til den nærmeste krone eller til den nærmeste tiendedel af en krone. Men hvad der vælges, skal det være ensartet i hele butikken.
Kvalitetsforskelle
Det skal tages i betragtning, at indstillingen af enhedspriser ikke søger at tage højde for produktets kvalitet. Mærkevarer har ofte betydeligt højere enhedspriser end generiske eller butiksmærker.
Det er helt op til køberen at beslutte, om forskellen i kvalitet er værd at være forskellen i pris.
Hvordan beregnes det?
Den matematiske formel, der bruges til at beregne enhedsprisen, er som følger: Enhedspris = Varepris / -mængde.
Enhedsprisen er det, der gør det muligt for en køber med et øjeblik at vide, hvad der er det bedste køb at foretage: hvis en 20 kg pose med hundefoder, der sælger for $ 13,95, eller en 15 kilo taske, der sælges for $ 10,69.
For at få enhedsprisen skal du blot dele prisen på pakken med antallet af enheder, den indeholder.
I ovenstående eksempel har den 20 kilogram taske, der sælger for $ 13,95, en enhedspris på 69,75 cent per kilo, mens den 15 kilogram taske, der sælges for $ 10,69, har en enhedspris på 71, 27 cent per kilo.
Selvom pakken på 20 kg er højere, er pakken på 15 kg dyrere pr. Enhed.
Penge kan spares, når du sammenligner prisen på den samme mad i containere i forskellige størrelser eller forskellige mærker.
eksempler
Eksempel 1
Scott kan virkelig godt lide chokoladebarer og ønsker at få den bedst mulige aftale med dem. Er det bedre for ham at købe tre søjler til $ 2,25 eller hver for $ 0,79?
For at Scott skal træffe den bedste prisbeslutning, må han i første omgang bestemme prisen på en chokoladestang og dele den samlede pris på $ 2,25 mellem de tre søjler. $ 2,25 / 3 = $ 0,75.
Dette giver ham mulighed for at sammenligne de to enhedspriser, hvilket gør det billigere for Scott at købe de tre chokoladestænger for $ 2,25. Dette skyldes, at hver enkelt koster $ 0,75 sammenlignet med $ 0,79, det ville koste, hvis du købte dem separat.
Undertiden kan fødevarer, der er pakket i størrelsen "kæmpe" eller "familie", virke som det bedste køb. Du skulle måske tro, at det ikke koster så meget som to eller tre mindre pakker at købe en stor container.
Imidlertid ender større containere ikke altid med at koste mindre end mindre. Det er vigtigt at se på enhedsprisen og sammenligne denne pris.
Eksempel 2
Becky spiser korn til morgenmad hver morgen. Ville det være bedre for hende at købe en kasse på 550 gram korn til $ 2,50 eller en kasse på 1 kg til $ 5,00?
For at gøre dette skal du først beregne prisen pr. Gram på 550 gram-kassen. Det gøres ved at dele prisen på kassen med 550 takket være en simpel regel på tre.
Prisen på et gram korn til den første boks-option ville derefter være: $ 2,50 / 550gr = $ 0,004545.
Prisen pr. Gram af 1 kilogram (1000 gram) -kassen beregnes derefter ved anvendelse af en regel på tre.
Prisen på et gram korn til den anden boks-option ville derefter være: $ 5,00 / 1000gr = $ 0,005.
Ved at beregne prisen pr. Gram for hver kasse med korn, indser Becky, at det er en bedre aftale for hende at købe kassen på 550 gram.
Referencer
- Cam Merritt (2019). Hvordan fungerer enhedspriser? Small Business - Chron.com. Taget fra: smallbusiness.chron.com.
- University of Massachusetts (2019). Pris per stk. Taget fra: umass.edu.
- University of Alberta (2019). Pris per stk. Taget fra: sites.ualberta.ca.
- Tutorialspoint (2019). Find en enhedspris. Taget fra: tutorialspoint.com.
- Wiki How (2019). Sådan beregnes og sammenlignes enhedspriser i butikken. Taget fra: wikihow.com.